Ylli Polovina in italiano
VENDLINDJA KU JETOJ DHE PUNOJ QYTETI I DY VAJZAVE TË MIA
PUBLICITIKË

SI NĖ 2012 U REALIZUA SJELLJA E ARMĖVE TĖ SKĖNDERBEUT NĖ SHQIPĖRI
PSE ISHTE PASARDHĖS FALS I SKĖNDERBEUT ALADRO KASTRIOTI
1982, QEVERIA E TIRANĖS KĖRKON NĖ FRANCĖ NDALIMIN E NJĖ PORTRETI NĖ PIKTURĖ TĖ SKĖNDERBEUT
LEGJENDARIZIMI FALS I MARIGO POZIOS SI QĖNDISTARE E FLAMURIT QĖ NGRITI ISMAIL QEMALI NĖ VLORĖ
PARIS 1978, BETEJA MES ANTIKOMUNISTĖVE DHE QEVERISĖ KOMUNISTE SHQIPTARE PĖR SHESHIN “SKĖNDERBEJ”
Artikuj të tjerë .....kërkoni në këtë faqeS'AFËRMI
MIRËSEVINI

Fjala e tokës mëmë

Poemë kushtuar Babë Dudë Karbunarës, e shkruar më 1984. Eshtë interpretuar në skenën e Teatrit Profesionist të Beratit.
Përbëhet nga 42 faqe.

Fragment

Koha ish e rendë,
Populli fukara.
Hungërrinin fqinjët,
Fuqitë e mëdha.

Shkelte në kufinj
Egër Luftë e Parë,
Toka e Mëmëdheut,
Copa-copa ndarë.

Mes për mes ndarë,
Mes për mes prerë,
Thikën nëpër dhembë
Vunë serbomëdhenjtë.

Ti, o moj Kosovë,
E hidhuara plagë,
Kullë e zemër mbushur
Me barot e flakë.

Me barot e flakë,
Me lot e me gjak,
Ngrihuni sup më sup,
Të gjithë jeni shqiptarë!

Gjaku derdhej lumë,
Misri u tha në arë,
Kau i zi i vetëm,
Tretej në ugar.

Loti, oh, breronte,
Dhimbja përmbi magje,
Fikej jetë njeriu
Ulur nëpër pragje.

Uri, moj uri,
ǒna preve në besë!
Lagu buzë e tharë,
Lagu veç me djersë!

Mbi Berat s’ikën,
Nuk ikën kjo natë,
Agu i mengjezit
Po vonon prapë.

Duda shtrirë në shtrat,
Me synë në dritare:
“Hapu ti, moj dritë,
Zbardhu pak fare!

Sa të shoh qytetin,
Këto shtëpi të bardha,
Të hapi Mangalemi
Të bukurat kanata.

Sa të shohë saksitë
Ngritur mbi parvaz,
Të çelë karafili,
Zëmbaku të hapë.

Në bebëz të syrit
Pikon dritë e qiellit,
Babë Dudë Karbunara
I gëzohet diellit.

Baba vetëm s’është,
Nuk është fillikat,
Një shportë me ushqime
Mbushet prag më prag.

Mbushet prag më prag,
Mbushet plot për plot,
Me dashuri të bardhë,
Me fjalë të ngrohtë.

Shkruan, shkruan, shkruan
Mbi letrën e bardhë,
Majë e penës shqotë
Derdh përmbi ditar.

“Sot, ditë e hënë,
Ora shtatë e ditës,
Cilët janë ata
Mbi Urën e Goricës?

........

Version i printueshem
Faqja paraardhese

LIBRAT

Libra të tjerë .....

LIBRI I FUNDIT
Image Title Here
LIBRA TË TJERË
Kontakt: ylli@yllipolovina.com © 2007-2017 yllipolovina.com Webmaster: taulant@topciu.com