Ylli Polovina in italiano
VENDLINDJA KU JETOJ DHE PUNOJ QYTETI I DY VAJZAVE TË MIA
PUBLICITIKË

JANĖ AMERIKANĖT PAS AKTEVE TĖ TERRORIT?
DEKALOGU I MEHMET SHEHUT PĖR 500-VJETORIN E SKĖNDERBEUT
NJU JORK, FUNDI I VITEVE SHTATĖDHJETĖ, TAKIMET VERIFIKUESE ME ANTIKOMUNISTĖ JO TERRORISTĖ
BĖHEN GATI BOMBA PĖR T’U HEDHUR NĖ ERĖ EDHE DY AMBASADA TĖ TJERA
BOMBA KUNDĖR DY AMBASADAVE TONA NĖ ROMĖ DHE NĖ PARIS
Artikuj të tjerë .....kërkoni në këtë faqeS'AFËRMI
MIRËSEVINI

.jpg
Foto: .jpg
“Shqiptarët, diamantët e pagdhendur”

Nëpër libraritë kryesore prej disa ditësh botimi im i fundit, “Shqiptarët, diamantët e pagdhendur”, 275 faqe, 700 lekë ose 5 euro.
Për çdo ide që keni, lutem të më shkruani në yllipolovina@gmail.com.

Lënda

“HOMO ALBANICUS”, PAMJA JONË NGA BRENDA

(Mos)njohja e vetvetes
“Shqipëri të kam dhjerë, s’të kuptova asnjëherë!”
“Shqipëria – Kopshti Shkëmbor i Evropës Juglindore”
Eqrem Çabej “Shqiptarët midis Perëndimit dhe Lindjes”
Ismail Kadare “Mosmarrëveshja”
Pa titull

IMAZHI YNË NGA JASHTË

Si nga Tirana na sheh një ambasador i huaj
2007: “Identità albanesi-un approccio psico-antropologico”
(“Identiteti shqiptar-një përqasje psiko-antropologjike”).
2009-2013: “Pena të arta franceze për shqiptarët” dhe “Arbëreshët e Italisë, 1413-2007”
2009: Një botim në Shkodër

SHQIPËRIA JONË

Pse nga arbër u bëmë shqiptarë
Histori e trazuar imazhi
Kur putha dorën e italianes Rosela Luçiano
Me ata që kemi marrë e dhënë: latino-italianët, heleno-grekët, osmano-turqit, thrakët, sllavët dhe vllehët
Toka e “shejtanëve”
Një portret antropologjik i “homo albanicus”

TREMBËDHJETË KARAKTERISTIKAT KRYESORE TË SHQIPTARIT

1. Individualizmi protagonist
2. Anarkizmi
3. Nacional-shqiptarizmi
4. Krenari-krekosja
5. Shumëfetarizmi

Serbët, grekët, italianët dhe turqit: disa fjalë për identitetet e tyre

6. Mikpritja
7. Besa dhe sa besnik është shqiptari në të vërtetë
8. Trim apo edhe ca konformist?
9. Konservator, jo reformist
10. Temperament i vrazhdë

Gjermanët, francezët, anglezët dhe rusët

11. Vitalë apo edhe vetshkatërruesë?
12. Të politizuar, por përcipërisht të doktrinueshëm
13. Të zgjuar?

“SOCIETAS ALBANICUS”

SHQIPËRIA BËHET APO NUK BËHET?

Një mëdyshje e fundit: po sikur të mos bëhet?

Version i printueshem
Faqja paraardhese

LIBRAT

Libra të tjerë .....

LIBRI I FUNDIT
Image Title Here
LIBRA TË TJERË
Kontakt: ylli@yllipolovina.com © 2007-2017 yllipolovina.com Webmaster: taulant@topciu.com