Ylli Polovina in italiano
VENDLINDJA KU JETOJ DHE PUNOJ QYTETI I DY VAJZAVE TË MIA
PUBLICITIKË

”REPUBLIKA E SHTATË”
“AMBASADOR NË BALLKAN”
“LOTËT E SORKADHES”, botimi i dytë
LOTËT E SORKADHES
“RINGJALLJA E SEJKOVE”
Artikuj të tjerë .....kërkoni në këtë faqeS'AFËRMI
MIRËSEVINI

.jpg
Foto: .jpg
“Shqiptarët, diamantët e pagdhendur”

Nëpër libraritë kryesore prej disa ditësh botimi im i fundit, “Shqiptarët, diamantët e pagdhendur”, 275 faqe, 700 lekë ose 5 euro.
Për çdo ide që keni, lutem të më shkruani në yllipolovina@gmail.com.

Lënda

“HOMO ALBANICUS”, PAMJA JONË NGA BRENDA

(Mos)njohja e vetvetes
“Shqipëri të kam dhjerë, s’të kuptova asnjëherë!”
“Shqipëria – Kopshti Shkëmbor i Evropës Juglindore”
Eqrem Çabej “Shqiptarët midis Perëndimit dhe Lindjes”
Ismail Kadare “Mosmarrëveshja”
Pa titull

IMAZHI YNË NGA JASHTË

Si nga Tirana na sheh një ambasador i huaj
2007: “Identità albanesi-un approccio psico-antropologico”
(“Identiteti shqiptar-një përqasje psiko-antropologjike”).
2009-2013: “Pena të arta franceze për shqiptarët” dhe “Arbëreshët e Italisë, 1413-2007”
2009: Një botim në Shkodër

SHQIPËRIA JONË

Pse nga arbër u bëmë shqiptarë
Histori e trazuar imazhi
Kur putha dorën e italianes Rosela Luçiano
Me ata që kemi marrë e dhënë: latino-italianët, heleno-grekët, osmano-turqit, thrakët, sllavët dhe vllehët
Toka e “shejtanëve”
Një portret antropologjik i “homo albanicus”

TREMBËDHJETË KARAKTERISTIKAT KRYESORE TË SHQIPTARIT

1. Individualizmi protagonist
2. Anarkizmi
3. Nacional-shqiptarizmi
4. Krenari-krekosja
5. Shumëfetarizmi

Serbët, grekët, italianët dhe turqit: disa fjalë për identitetet e tyre

6. Mikpritja
7. Besa dhe sa besnik është shqiptari në të vërtetë
8. Trim apo edhe ca konformist?
9. Konservator, jo reformist
10. Temperament i vrazhdë

Gjermanët, francezët, anglezët dhe rusët

11. Vitalë apo edhe vetshkatërruesë?
12. Të politizuar, por përcipërisht të doktrinueshëm
13. Të zgjuar?

“SOCIETAS ALBANICUS”

SHQIPËRIA BËHET APO NUK BËHET?

Një mëdyshje e fundit: po sikur të mos bëhet?

Version i printueshem
Faqja paraardhese

LIBRAT

Libra të tjerë .....

LIBRI I FUNDIT
Image Title Here
LIBRA TË TJERË
Kontakt: ylli@yllipolovina.com © 2007-2017 yllipolovina.com Webmaster: taulant@topciu.com