Ylli Polovina in italiano
VENDLINDJA KU JETOJ DHE PUNOJ QYTETI I DY VAJZAVE TË MIA
PUBLICITIKË

HAJRI HIMA LIBRI “AMBASADOR NĖ BALLKAN” I YLLI POLOVINES, KONTRIBUT I VYER PĖR KOHĖN
”REPUBLIKA E SHTATĖ”
“AMBASADOR NĖ BALLKAN”
“LOTĖT E SORKADHES”, botimi i dytė
LOTĖT E SORKADHES
Artikuj të tjerë .....kërkoni në këtë faqeS'AFËRMI
MIRËSEVINI

“Pasardhësit e Skënderbeut, si u mbajtën fshehur”


Sa qe gjallë, për arsye pune, Skënderbeu shkoi në Itali tri herë. Ky kohëqëndrim gjithsej qe i barabartë me një vit.
Pasi ndërroi jetë, e shoqja, Donika, dhe i biri i vetëm, Gjoni, kaluan detin dhe u vendosën në Mbretërinë e Napolit. Fillimisht emigruan përkohshëm, me shpresë se do të riktheheshin, por që prej atij çasti familja Kastrioti do ta vijojë jetën vetëm në trojet italiane.
Të quajtur zyrtarisht si familje e shuar më 27 dhjetor 1561, me vdekjen e nipit të Skënderbeut, dukës Ferrante, dinastia në të vërtetë nuk u fik. Duke mos pasur trashëgimtarë ajo shumoi pasardhës.
Tani janë gazetarë, njerëz të shkencës ose të ligjit, punonjës bankash, muzikantë.
Në Itali kronikat dhe botimet speciale për familjet me tituj të shkuar fisnikë të gjithë ata i regjistrojnë si Castriota Scanderbeg, shkurtimisht CS.
Në këtë libër do të gjeni të gjithë historinë e mbijetimit të brezave të tyre, që prej tri vizitave të Skënderbeut e deri në ditët e sotme.


LËNDA


Një monument i madh i Skënderbeut në mes të Romës!....7
Misteri i parë: cili qe Lorenco Kastriota? .....14
Monsinjor Luka, Italo Fortino, Silvana Likursi.....24
Fjalët e munguara tek monumenti në Tiranë....37
Predrag Matvejeviç...38
Skënderbeu si histori shqiptaro-italiane...43
Shefi i Ballkanit në agjencinë ANSA: “Kemi një shqiptar këtu afër”...45
Roma mes dy vendmonumenteve të Skënderbeut...50
Kronikat regjistrojnë lojë politike...64
Kruja, “Roma” e vogël....74
Oliver Jens Schmitt...86
Drejt kurthit?...90
Pulia ose “Shqipëria italiane”...96
Dega Kastrioti e Leçes...112
Isabella origjinale dhe një tjetër e dytë...116
Gjashtë muajt e parë të Gjergj Kastriotit në Itali...126
Përplasen komunistë dhe antikomunistë...138
Kastriotët-Zogu, rivalitet i ngacmuar...148
Një provokim tjetër me Zogollët...167
Shfaqet kopertona e librit të Karlo Padiliones...170
Shqetësim ende pa hyrë në Romë...172
Brengat që vinin nga Napoli...175
Hyrja në “Qytetin e Përjetshëm” si një triumf i trishtë...179
Në Paris, mbi emrin e Gjergj Kastriotit, tre S serbe...190
Në mes të ciklonit politik apo gojëve të këqija...193
Krishtlindje...202
Ditët e pritjes së gjatë...203
As i gjorë, as i pafat...217
Nga se vdiq papa Pali II...219
Veneciania Luçia Nadin...221
1968, shqiptarë të ndarë para monumentit të tij...232
Ku ndodhej Donika në dimrin 1466-1467?...242
Ndihmë sa tre pensione vjetore...245
Një ngatërresë në Universitetin Oriental të Napolit...247
Si u shpik vajza e Skënderbeut me emrin Vojsava...259
Më i madhi i vëllezërve Akile apo Pardo?...276
Në Galatinë, ku ndodhet Castello Castriota Scanderbeg...279
Pallati tjetër “Skënderbe”...289
Napoli, shtëpia e madhe e Kastriotëve...292
1 milion euro...307
Lorenco dhe Loris...310
Qeveritari i lartë italian, një Kastriot i rremë...313
Skënderbeu me motoçikletë...315
Çmimi i rëndë i historisë dhe i lirisë...320
Në Degli Uffizzi jo më kot i kanë vënë bashkë...327
Pallati Scanderbeg apo Shtëpia e Makaronave?...330


Version i printueshem
Faqja paraardhese

LIBRAT

Libra të tjerë .....

LIBRI I FUNDIT
Image Title Here
LIBRA TË TJERË
Kontakt: ylli@yllipolovina.com © 2007-2017 yllipolovina.com Webmaster: taulant@topciu.com